""زکات علم نشر آن است امام علی علیه السلام""

""زکات علم نشر آن است امام علی علیه السلام""

""کاربرد نانو مواد در الکتروشیمی تجزیه""

کلیه مطالب این وب نوشت توسط نویسنده آن تهیه و تنظیم می گردد و کپی برداری از متـون شرعاً و اخلاقاً تنها با درج منبع و ذکر نام وبلاگ امکان پذیر می باشد.

یا مهدی (عج)

آخرین نظرات
نویسندگان

الکتروشیمی

chemist | شنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۲، ۰۹:۴۶ ب.ظ


الکتروشیمی1 یکی از مهمترین شاخه های شیمی تجزیه است، که در آن از تکنیک های مختلف دستگاهی مانند پتانسیومتری2، ولتامتری3، آمپرومتری4، کولومتری5، ایمپدیمتری6 و دیگر روشهای مرتبط در زمینه ی اندازه گیری مقادیر بسیار کم مواد در انواع مختلف از نمونه های حقیقی و سنتزی و همچنین در زمینه علم خوردگی و کاربردهای صنعتی استفاده می گردد.
تاریخچه الکتروشیمی نشان می دهد که تا سال 1960 ، در فرآیندهای الکتروشیمیایی تنها از الکترودهای فلزی مانند پلاتین، نقره، جیوه و ... و یا غیر فلزات رسانا مانند گرافیت به عنوان الکترود کار7 استفاده شده است. مشکل عمده این الکترودها (بجز جیوه)، عدم تکرار پذیری رفتار سطح و توانایی کم آنها در انجام انتخابی یکی از چند واکنش الکتروشیمیایی ممکن می باشد. از طرف دیگر، جذب قوی و در برخی موارد برگشت ناپذیر یک گونه خاص به سطح الکترود، اغلب خواص الکتروشیمیایی سطح را تغییر می دهد[1].
بطور کلی مشخص شده است که فرآیند ردوکس بسیاری از ترکیبات شیمیایی بر روی سطح الکترودهای متداول از سرعت کندی برخوردارند و فرآیندهای الکترودی این گونه ها نیازمند به کارگیری اضافه ولتاژ 8 بزرگی می باشد. علاوه بر این، واکنشهای ردوکس بسیاری از گونه ها بر روی سطح الکترودهای متداول، در پتانسیل های مشابه رخ می دهد. این امر موجب کاهش گزینش پذیری و کاتالیز روش های الکتروآنالیز می شود.
یک روش مناسب برای غالب آمدن بر چنین مشکلاتی، به کارگیری الکترودهای اصلاح شده شیمیایی9 می باشد. امروزه با استفاده از اصلاح کننده های گوناگون، توانایی متخصصین الکتروشیمی در (CMEs) انتخاب الکترود مناسب برای بررسی یک فرآیند خاص یا دسته ای از فرآیندهای مشابه افزایش یافته است.
فرآیند مبادله الکترون بین یک گونه ی الکترواکتیو10 و الکترود، جزء لاینفک مباحث الکتروشیمی است. سینتیک و ترمودینامیک این فرآیند تابع ماهیت و جنس الکترود، نوع گونه ی الکترواکتیو، حلال، دما و سایر شرایط تجربی است. از میان این عوامل، ماهیت سطح الکترود بیشتر از سایر عوامل، مورد توجه محققین قرار گرفته است. بطوریکه در سطح الکترودهای مختلف، رفتار الکتروشیمیایی متفاوتی برای
یک ترکیب الکترواکتیو انتظار می رود. علاوه بر جنس الکترود، ساختار بلوری سطح الکترود نیز یک عامل دخیل در فرآیندهای الکترودی است. تسهیل احیای هیدروژن در سطح الکترود پلاتین پوشیده شده با پلاتین سیاه نسبت به الکترود معمولی، موید این موضوع می باشد. بنابراین، با تغییر ماهیت سطح الکترود توسط یک معرف مناسب می توان اهداف تجزیه ای از جمله، افزایش حساسیت11، گزینش پذیری12 و کاتالیز13 یک واکنش الکتروشیمیایی کند را دنبال کرد.


1 Electrochemistry
2 Potentiometric
3 Voltammetric
4 Ampermetric
5 Coulometric
6 impedimetric
7 Working electrode
8 Over voltage
9 Chemically modified electrode
10 Electroactive

11 Sensitivity
12 Selectivity
 13 Catalyze


منبع:

[1] اسدیان، الهام( 1388 )، الکترودهای اصلاح شده شیمیایی بر پایه پلیمرهای هادی و نانولوله
های کربنی جهت اندازه گیری برخی ترکیبات دارویی و بیولوژیکی: دانشگاه صنعتی شریف،
پایان نامه کارشناسی ارشد شیمی تجزیه.

  • chemist

الکتروشیمی

نظرات  (۱)

ممنون .استفاده کردم.اگر ممکنه باز هم ادامه بدید.
پاسخ:
خواهش میکنم،مایه خوشحالی ست

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی